Toporów 2021

Rajd Motocyklowy w 76-rocznicę Bitwy Pod Budziszynem

Zapraszamy wszystkich motocyklistów na trzecią edycję rajdu upamiętniającego Bitwę Pod Budziszynem! Mija 76 lat od bitwy, która stała się niechlubnym i obecnie zapomnianym elementem II Wojny Światowej, podczas której 2 Armia Wojska Polskiego poniosła bardzo ciężkie straty (patrz „Rys historyczny” poniżej). Przywrócimy pamięć o polskich żołnierzach, którzy oddali życie za naszą wolność!

Rajd odbędzie się 9 maja 2021 r. Spotkamy się na stacji Orlen przy trasie S3 w Nowej Soli (ul. Wojska Polskiego) o godzinie 9:00. O 9:15 wyruszymy na 250-kilometrowy rajd do Toporowa i Zgorzelca, gdzie złożymy kwiaty pod pomnikami i na Cmentarzu Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego.

Wszystkich uczestników prosimy o zatankowanie motocykli, zabranie kwiatów i zniczy oraz bezpieczną jazdę, a także przestrzeganie restrykcji związanych z pandemią.

O Rajdzie

Jest to trzecia edycja rajdu upamiętniającego Bitwę Pod Budziszynem. Pierwotnie odwiedzaliśmy pomnik w niemieckim Crostwitz i zwiedzaliśmy Budziszyn, jednak z powodu obostrzeń związanych z pandemią obchody przenieśliśmy na stronę polską. Obecnie celem naszego rajdu jest opuszczona osada Toporów i znajdujące się przy niej pomniki upamiętniające polskich żołnierzy z 2 Armii WP poległych podczas Operacji Łużyckiej, której najbardziej krwawym epizodem była właśnie Bitwa Pod Budziszynem. Dojazd do „zapomnianych” pomników prowadzi drogą gruntową, którą powinien przejechać każdy motocykl z dobrym kierowcom;) Po drodze naprawiamy zniszczone leśne mogiły, na których składamy kwiaty. Drugim przystankiem na trasie rajdu jest cmentarz wojenny w Zgorzelcu, gdzie zapalamy znicze pod pomnikiem i na grobach żołnierzy. Od dwóch lat nasz rajd jest współfinansowany przez Powiat Nowosolski!

Naklejka Toporów 2021
Pamiątkowa naklejka

Harmonogram Rajdu

9 maja 2021 r.
9:00 spotkanie na stacji Orlen przy trasie S3 w Nowej Soli
9:15 wyjazd na rajd (około 250 km)
~11:00 złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy 2 Armii WP w Toporowie, pogadanka historyczna, rozdanie informatorów
~13:00 złożenie kwiatów na cmentarzu Żołnierzy 2 Armii WP w Zgorzelcu
~15:00 powrót

Rys historyczny

Bitwa pod Budziszynem – jeden z epizodów operacji łużyckiej w końcowej fazie II wojny światowej, kilkudniowa bitwa pomiędzy 2 Armią Wojska Polskiego oraz radzieckiej 52 Armii i elementami 5 Gwardyjskiej Armia a wojskami niemieckimi z Grupy Armii „Mitte” (tzw. zgrupowanie zgorzeleckie pod dowództwem gen. von Oppeln-Bronikowskiego). Rozpoczęła się 21 kwietnia 1945 i trwała zasadniczo do 26 kwietnia (ostatnie starcia trwały jeszcze 30 kwietnia). Była to ostatnia udana ofensywa niemiecka w czasie wojny.

W tym czasie 2 AWP poniosła bardzo ciężkie straty. Dostępne statystyki wskazują, że w całej dwutygodniowej operacji łużyckiej w kwietniu 1945, której bitwa pod Budziszynem była najbardziej krwawym epizodem, 2 Armia straciła 57% swoich czołgów i dział pancernych oraz ponad 20% artylerii, a straty w ludziach wyniosły 4902 poległych, 2798 zaginionych bez wieści i 10 532 rannych, co stanowiło aż 27% wszystkich strat poniesionych przez całe ludowe Wojsko Polskie od października 1943 do maja 1945. Źródło: Wikipedia (link)

Przebieg trasy

Wyruszamy z Nowej Soli i ruszamy w stronę Zgorzelca przez Żagań i Iłowę (100 km). Po drodze (30 km przed Zgorzelcem) w miejscowości Jagodzin odbijamy w prawo i drogą gruntową jedziemy do Toporowa. Są to tereny forsowania Nysy Łużyckiej i znajdują się tam pomniki Żołnierzy 2 Armii WP i Artylerzysty, a także granica Polski, które będziemy chcieli odwiedzić. Wracamy tą samą gruntową drogą i jedziemy na Cmentarz Żołnierzy II Armii WP w Zgorzelcu. Trasa w 90% wiedzie drogami asfaltowymi, a te 10% szutrami i drogami gruntowymi. Na trasie znajdują się drogi szutrowe, odcinki piaszczyste i trochę trawy, dlatego rajdu nie zalecamy motocyklom typu cruiser!

Całkowita długość trasy to 250 kilometrów: asfalt – 225 km (mapa) i teren – 25 km (mapa)

Danek Opublikowane przez:

5 komentarzy

 1. Piotr
  25 kwietnia 2021
  Reply

  Jakiś program,czy totalny spontan?

  • Danek
   30 kwietnia 2021
   Reply

   Cześć, już jest!;)

 2. długi
  4 maja 2021
  Reply

  Taki byłem najpalony na ten wyjazd,a tu kwarantanna zweryfikowała plany.K…a jego mać.

  • Danek
   5 maja 2021
   Reply

   Bardzo mi przykro, ale damy radę kiedy indziej;) Teraz zdrowia życzę!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *