3 Rajd pamięci żołnierzom 2 Armii WP

W niedzielę 9 maja 2021 r. uczciliśmy pamięć Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego poległych podczas Bitwy Pod Budziszynem. Była to jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Przez błędne decyzje gen. Świerczewskiego i jego podkomendnych, w niespełna dwa tygodnie, polska armia straciła ponad 20 tyś. żołnierzy (zmarłych, zaginionych i wziętych do niewoli) oraz ponad połowę czołgów i artylerii. Pomimo przewagi liczebnej, nasza armia poniosła dotkliwą porażkę i to tuż przed końcem wojny – była to ostatnia wygrana Niemców.

Od trzech lat organizujemy rajdy motocyklowe przywracające pamięć polskim bohaterom.
W przeważającej liczbie byli to ludzie młodzi, dwudziestolatkowie rzuceni w wir wojny. Na cmentarzu wojennym w Zgorzelcu spoczywa 3,5 tyś. spośród nich. Wielu nie zostało odnalezionych…

Odwiedzamy te miejsca, na których toczyły się walki, składamy kwiaty pod pomnikami ukrytymi w lasach nad Nysą Łużycką. W tym roku odwiedziliśmy pomnik w Toporowie oraz pobliski pomnik Artylerzysty, którego w zeszłym roku nie udało się nam odnaleźć. Zwiedziliśmy również pozostałości dawnej strażnicy wojskowej i granicę Polski w miejscu Forsowania Nysy Łużyckiej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu za przybycie i pamięć! Niestety, nie wszyscy chętni mogli z nami pojechać, bo drogi dojazdowe były tylko terenowe. Za rok spróbujemy ponownie pojechać pod pomnik w Crostwitz, więc mamy nadzieję, że do nas dołączycie. Zapraszamy!

Dla wszystkich uczestników rajdu przygotowaliśmy okolicznościowe informatory, naklejki, a Artur przeprowadził jak zwykle ciekawą pogadankę historyczną.

Rajd został współfinansowany przez Powiat Nowosolski – dziękujemy!

Danek Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *