Toporów-Crostwitz-Budziszyn-zgorzelec

AKTUALIZACJA!!!
– Prognoza na jutro wyśmienita.
– W reakcji na Wasze prośby, wyjazd nieco później – o godzinie 9:00 (więcej czasu na głosowanie).
– Do programu wycieczki dołączyliśmy rekonstrukcję leśnej mogiły. Postawimy nowy krzyż. Złożymy kwiaty.

Zapraszamy Was na patriotyczno-turystyczną wycieczkę upamiętniającą 75-rocznicę krwawych walk podczas operacji łużyckiej w 1945 roku – Bitwę Pod Budziszynem, Forsowanie Nysy Łużyckiej. U schyłku II Wojny Światowej zginęło tam wielu naszych rodaków, których pamięć pragniemy uczcić składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikami w Toporowie i Crostwitz oraz na Cmentarzu Wojennym w Zgorzelcu. Planujemy zwiedzanie Budziszyna połączone z pogadanką historyczną.

Pomnik Crostwitz
Pomnik Crostwitz

Wycieczka odbędzie się 28 czerwca, a start planujemy w Nowej Soli na stacji Orlen przy trasie S3 – o godzinie 8:00. Jest to dzień wyborów, dlatego warto zagłosować przed wyjazdem (lokale wyborcze są otwarte od godziny 7).

Zwiedzanie Budziszyna

Wyjazd obejmuje przejazd do pomnika upamiętniającego żołnierzy poległych podczas walk na Łużycach w kwietniu 1945 roku w nieistniejącej już miejscowości Toporów (Prędocice), ukrytego głęboko w lasach Nysy Łużyckiej. Następnie – o ile sytuacja na to pozwoli – przejazd do Niemiec, do miejscowości Crostwitz i złożenie tam kwiatów pod pomnikiem Żołnierz Polskich, a następnie zwiedzanie Budziszyna. Podczas powrotu odwiedzimy Cmentarz Wojenny w Zgorzelcu.

Cmentarz Wojenny w Zgorzelcu
Cmentarz Wojenny w Zgorzelcu
Danek Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Andrzej
    22 czerwca 2020
    Reply

    siemka 8.00 to sztywna godzina wyjazdu,muszę iść na wybory o 7.00 i nie zdążę dolecieć do nowej soli na 8.00 może o 9.00?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *