Młode Wilki Odrzańskie na Lubuskim Okręcie

Spływ kajakowy Odrą

25 czerwca 2023 r. zapraszamy na spływ kajakowy Nowosolską Doliną Odry z okazji Dnia Ojca. Impreza pn. „Młode Wilki Odrzańskie na Lubuskim Okręcie” to promocja turystyki rzecznej i zapowiedź szlaku kajakowego, o którym opowiadamy na poniższym filmie. Popłyniemy z Bytomia Odrzańskiego do Nowej Soli, zwiedzając po drodze zamek w Siedlisku i poznając lasy Natury 2000. Impreza jest współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, zapewniamy Wam transport, prowiant i ognisko w nowosolskiej marinie. Impreza będzie zabezpieczona przez WOPR i galar! Ojcowie ze swoimi pociechami mogą zgłaszać się mailowo (motozwierzyniec@gmail.com) oraz przez Messenger. Zapraszamy!

Harmonogram spływu

9:00 – zbiórka przy marinie rzecznej w Nowej Soli. Tam przesiadamy się do busów, które przewiozą nas do Bytomia Odrzańskiego.
10:00 – wyruszamy 15 kajakami, w obstawie WOPR Nowa Sól i galaru p. Andrzeja Deli do Siedliska. Płyniemy wolno, z nurtem rzeki.
11:00 – zwiedzamy zamek Karolat w Siedlisku. Naszym przewodnikiem będzie regionalista p. Marcin Kula.
12:30 – zwiedzamy lasy Natura 2000 – Nowosolska Dolina Odry, a o przyrodzie opowiadał nam będzie nadleśniczy p. Krzysztof Dąbrowski.
14:00 – zakończenie, zwieńczone ogniskiem i koncertem w nowosolskiej marinie. Zapraszamy rodziny uczestników i wszystkich zainteresowanych turystyką na Odrze.

Informacje

Spływ odbywa się na rzece Odrze. Jak na każdym akwenie wodnym prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Płyniemy z dziećmi więc musimy zrobić wszystko żeby czuły się bezpiecznie i komfortowo. Będziemy płynąć z nurtem rzeki, a wiosłowania nie będzie za dużo, wystarczy trzymać się środka rzeki. Poziom wody obecnie jest niski, woda dosyć ciepła, a pogoda zapowiada się ładna. Najbardziej newralgiczne momenty to wsiadanie i wysiadanie z kajaka. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność i nie spieszyć się. Będziemy się wzajemnie asekurować i pomagać z wejściem i wyjściem. Przy przystani rzecznej w Siedlisku pojawiły się mielizny z piaskiem i tam będzie można przycumować kajakiem lub przy rampie. Zalecamy ubrać sandały lub buty do wody, co ułatwi manewrowanie przy brzegu. W takcie spływu wyjdziemy na brzeg dwa razy – przy zamku w Siedlisku i w lesie na wysokości Przyborowa.

Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy prowiant – wodę, ciastka, paluszki etc. Dzieci będą miały zajęcie na wodzie. Na ognisko zakupimy kiełbaski. Podczas imprezy obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Płynąc będziemy mieli okazję do rozmów z dziećmi, poopowiadamy sobie o przyrodzie i historii mijanych miejsc, a jest ich sporo, m.in, wysadzony most w Bytomiu Odrzańskim, Trakt Pruski, zamek Karolat, czy bunkry. Spływ zostanie udokumentowany przez fotografów, a z jego przebiegu powstanie również film nagrywany m.in. z drona. Uczestnicy wyrażają zgodę na upublicznienie swoich wizerunków. Film ma na celu promocję turystyki rzecznej w naszym regionie.

Dziękujemy p. Beacie Kulczyckiej, Tadeuszowi Szechowskiemu oraz p. Marlenie Boruszewskiej z Centrum Informacji Turystycznej w Nowej Soli za nieocenioną pomoc w organizacji spływu.

Co zabrać?

Wszystkim uczestnikom spływu zapewniamy kajaki oraz transport z Nowej Soli do Bytomia Odrzańskiego, gdzie rozpocznie się spływ. Na każdy kajak damy wyprawkę (woda, soczki, chipsy naturalne, paluszki, herbatniki itp.). Na ognisko przygotujemy kiełbaski, chleb, pianki dla dzieci, napoje, więc do jedzenia i picia nic nie musicie zabierać.

Warto zabrać sandały lub buty do wody, by nie martwić się o zamoczenie przy wsiadaniu i wysiadaniu z kajaka. Prosimy zabrać dokument tożsamości, a elektronikę zabezpieczyć przed wodą. Warto zabrać okulary i czapkę chroniącą przed słońcem oraz odzież na zmianę w razie zamoczenia. Prosimy zapoznać się z regulaminem spływu.

Regulamin spływu kajakowego

 1. Warunkiem uczestnictwa w spływie kajakowym jest zapoznanie się z jego regulaminem oraz podporządkowanie się decyzjom organizatora.
 2. Prawo udziału w spływie mają osoby, których stan zdrowia pozwala na udział w spływie – bez względu na umiejętność pływania.
 3. Uczestnicy spływu są zobowiązani do posiadania dokumentu tożsamości.
 4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w spływie pod opieką osoby dorosłej, biorącej na siebie całkowitą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo lub za pisemną zgodą rodzica bądź opiekuna prawnego.
 5. Uczestnicy spływu są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa wodnego, ochrony przyrody oraz karty turysty.
 6. Wszyscy uczestnicy spływu zobowiązani są do płynięcia w zapiętej kamizelce.
 7. Obowiązkiem uczestników jest udzielanie pierwszej pomocy innym uczestnikom spływu w miarę swoich możliwości.
 8. Przed oraz w trakcie trwania spływu zabrania się picia alkoholu oraz używania środków odurzających.
 9. Zabrania się płynięcia na wierzchu kajaka, wyprzedzania otwierającego spływ oraz pozostawania za zamykającym spływ.
 10. Na spływie obowiązuje zakaz kąpieli w miejscach niedozwolonych.
 11. Każdy uczestnik spływu powinien posiadać okulary chroniące oczy przed słońcem, wiatrem, kurzem i gałęziami drzew, ubranie dostosowane do aury, wodoszczelnie zapakowaną zmianę odzieży, buty, w których można wejść do wody, napoje chłodzące oraz wysokokaloryczną żywność.
 12. Cenne przedmioty (dokumenty osobiste, telefony, aparaty fotograficzne) powinny być zabezpieczone przed zamoczeniem i utonięciem.
 13. Uczestnictwo w spływie na koszt i ryzyko uczestników.
 14. Organizator nie bierze na siebie odpowiedzialności za rzeczy zagubione, szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po zakończeniu spływu.
 15. Uczestnik spływu ponosi pełne koszty utraconego lub zniszczonego sprzętu pływającego oraz pokrywa wyrządzone przez siebie szkody.
 16. Komandor spływu ma prawo wyłączenia z uczestnictwa osób, które nie podporządkują się regulaminowi spływu.
 17. Organizator spływu zastrzega sobie prawo dokonania koniecznych zmian trasy, godziny rozpoczęcia i programu spływu oraz odwołania spływu w przypadku wysokiego stanu wody lub złych warunków pogodowych.
Danek Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *