Przygotowania do Zlotu – Rajd Turystyczny

UWAGA! Artykuł pochodzi ze strony etraper.pl, sklepu turystycznego który wspiera nasze działania.

Turystyka w województwie lubuskim

Województwo lubuskie, to jeden z najbardziej zalesionych obszarów Polski. Przecinają je liczne rzeki, a zdobią malownicze wzgórza. Porozrzucane pośród zieleni miasteczka i wsie często skrywają zabytkową architekturę: zamki, pałace i dworki. Piękne jest to, że dojechać do nich można drogami gminnymi, często wiodącymi przez las szutrówkami lub szerokimi na jedno auto. Uwielbiamy krążyć po okolicy, szukając takich skarbów, dzieł ludzkich rąk i przyrody. Bo przyroda w województwie lubuskim jest naprawdę piękna i dzika. Potwierdzają to liczne rezerwaty i pomniki przyrody. Nasz sklep turystyczny eTraper powstał między innymi dzięki takiej turystyce. Kiedyś poruszaliśmy się głównie pieszo i rowerem, jednak kiedy większość lokalnych atrakcji już odkryliśmy, musieliśmy znaleźć szybszy środek lokomocji. W tej roli doskonale sprawdza się motocykl turystyczny.

Turystyczny cel - Dwór w Studzieńcu
Zabytki województwa lubuskiego – ruina dworu w Studzieńcu

W tym roku wraz z przyjaciółmi z Grupy Motozwierzyniec po raz kolejny organizujemy zlot motocyklowy, którego główną ideą jest pokazanie światu piękna i turystyki w województwie lubuskim. Wsparcie wiedzą i finansowe zapewnia nasz sklep turystyczny eTraper.

Turystyczny cel - Dwór w Studzieńcu
Niemal każda miejscowość w Lubuskiem skrywa ciekawą atrakcję turystyczną

Takie dwory jak ten powyżej to niemała atrakcja dla turystów rowerowych i motocyklowych przemierzających województwo lubuskie. Naszą ambicją jest stworzenie „jednośladowej” trasy, prowadzącej bocznymi, krajobrazowymi drogami do takich właśnie miejsc. Trasy rowerowe będą krótsze i będą wykorzystywać dynamicznie rozwijającą się infrastrukturę rowerową. Na pierwszy ogień pójdą nasze ukochane Wzgórza Dalkowskie obejmujące swoim zasięgiem obszar Kożuchów – Nowe Miasteczko – Bytom Odrzański. Wzgórza Dalkowskie najpiękniej wyglądają wiosną, kiedy kwitną rzepaki i bzy. Dobre buty turystyczne Red Rock, kurtka przeciwdeszczowa Regatta, a majowe burze nie będą straszne. Żółte pola rzepaku i granatowe, burzowe niebo, to jeden z najpiękniejszych widoków jaki można zobaczyć.

Brukowana dalkowska droga - marzenie każdego sakwiarza
Jazda po kocich łbach, w otoczeniu żółtych wzgórz cudnie kontrastujących z granatem nieba. Skwar, ciężki, słodkawy zapach rzepaku i pomruk odległych grzmotów…

Rajd turystyczny

Z okazji zlotu motocyklowego organizujemy pierwszy rajd turystyczny na orientację. Celem rajdu będzie odnalezienie wszystkich zabytków i pomników przyrody znajdujących się na jego trasie, zapoznanie się z ich historią, a przy tym przejechanie całości z jak najmniejszą ilością kilometrów. Tutaj nie chodzi o prędkość, tylko o umiejętność sprawnego posługiwania się mapą (roadbookiem) i dobrą zabawę połączoną z nauką historii.

Podczas planowania trasy rajdu pomyśleliśmy sobie, że po Zlocie warto ją będzie udostępnić szerszemu gronu. Zaraz przyszedł pomysł przerobienia jej na trasy rowerowe. Ostatecznie powstał pomysł stworzenia kilku takich gotowych szlaków turystycznych w miejsca które naszym zdaniem są warte uwagi, a które są mało znane. Często klienci naszych sklepów turystycznych eTraper pytają nas o miejsca warte poznania w pobliżu Zielonej Góry i Nowej Soli, więc myślimy że to dobry pomysł.

eTraper poleca - Pałac w Drwalewicach
Jeden z najczęściej odwiedzanych przez nas obiektów, to pałac w Drwalewicach
Turystyczny cel - Pałac w Międzylesiu
Piękny pałac w Międzylesiu, to idealny cel wycieczki rowerowej i motocyklowej

Historia kołem się toczy

Żeby nie było nudno, a oglądane obiekty nabrały barw, do każdej atrakcji dołączymy opis historyczny, czy lokalną legendę do wydrukowania lub wyświetlenia na telefonie. Prawie wszystkie pałace i dwory z racji położenia na mapie Europy mają niemiecką historię, ale nie zmienia to faktu, że są to historie ciekawe, historie ludzi i całych rodzin, którzy żyli tutaj przed nami, tak samo jak my dziś. A jak będzie za 100, 500, 1000 lat? Któż to wie.  Doczekają tego tylko dęby – jak Dąb Chrobry w Piotrowicach (753 lata), czy kamienie – jak Czarci Głaz w Bulinie…

Czarci Głaz
Wielki głaz w szczerym polu i już jest fajnie
Danek Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *